shadow

تاثیر پیروزی تیم ملی بر روح و روان مردم- فایو فان

پایگاه خبری انتخاب: امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه می گوید: درمورد گلی که تیم ملی به مراکش زد، و به صورت تصادفی به سر بازکن حریف برخورد کرد، مردم احساس کردند که خودشان آن توپ را زده اند و خود را در گل شریک می دانند
تقویت روح ملی و انسجام ملت و بالا رفتن سرمایه های اجتماعی و فرهنگی

پیروزی های تیم ملی در جام جهانی چه تاثیری بر روح و روان و حس امید مردم دارد؟ / ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود

همه مردم یک روحند در بدنهای ورزشکاران

قرایی مقدم با اشاره به برخی مفاخر و موفقیت ها که وجه محلی آنها در استان ها بیشتر از وجه ملی است، گفت: درمورد گلی که تیم ملی، به مراکش زد، و به صورت تصادفی به سر بازکن حریف برخورد کرد، مردم احساس کردند که خودشان آن توپ را زده اند و خود را در گل شریک می دانند. یعنی پای 82 میلیون ایرانی به آن توپ خورد.

او با اشاره به بعد سیاسی و فرهنگی ورزش گفت: پیروزی های اینچنینی به نام ملت ایران ثبت می شود نه فقط ورزشکارانی که در زمین بودند. در نتیجه مردم از صمیم قلب شادی می کنند.

پای 82 میلیون ایرانی به آن توپی خورد که وارد دروازه مراکش شد

قرایی مقدم افزود: این موضوع در جامعه شناسی بسیار مهم است. دختر و پسر، محافظه کار و سنتی و رادیکال و سوسویالیست و کاپیتالیست در این مسئله مهم نیست. این موضوع باعث تقویت روح ملی و انسجام ملت می شود و سرمایه های اجتماعی و فرهنگی را بالا می برد.

پایگاه خبری انتخاب: امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه می گوید: درمورد گلی که تیم ملی به مراکش زد، و به صورت تصادفی به سر بازکن حریف برخورد کرد، مردم احساس کردند که خودشان آن توپ را زده اند و خود را در گل شریک می دانند. یعنی پای 82 میلیون ایرانی به آن توپ خورد.

قرایی مقدم در گفت و گو با خبرنگار درباره تاثیر پیروزی های ورزشکاران بر افزایش حس امید اجتماعی گفت: وقتی پای ملیت و هویت ایرانی در میان باشد، دیگر، چپ و راست، تندرو و محافظه کار و این دسته بندی ها مطرح نیست.

او ادامه داد: وقتی پای اعتبار و اهمیت کشور و سرزمین در میان است، همه مردم یک روحند در بدنهای ورزشکاران. این موضوع در خون هر ملتی است؛ چه در استرالیا، چه در کانادا، چه ایسلند، چه در ایران و چه در دیگر کشورها.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در چنین شرایطی دیگر مسئله موافق یا مخالف سیاسی مطرح نیست؛ موضوع ملی است؛ در نتیجه کدورت ها، تضادها و مخالفت‌ها کنار می رود. ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود. ملیت در خون هر ملتی رسوخ کرده و سیمان بسته است. در نتیجه برای او که در زندان است و چه دیگران، برای هر دو مسئله، ملی است. بنابراین همه قلبشن در آنجاست. شما دیدید که در زاهدان، خوزستان، آذربایجان، خراسان و همه جای کشور مردم به شادی پرداختند. چون پای «ایران» وسط بود.

ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود

او با اشاره به برخی ناامیدی های اجتماعی در میان مردم گفت: مردم هرگاه فرصت پیدا می کنند دست به شادی می زنند. آن هم در چنین موضوع که پای غرور ملی و هویت فرهنگی در میان است. در این بین پلیس و غیرپلیس معنا ندارد.

 شب گذشته و پس از پیروزی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل مراکش در جام جهانی، مردم در شهرهای مختلف به خیابان ها آمدند و تا پاسی از شب به شادی پرداختند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *